XIII. MEZINÁRODNÍ PODIATRICKÉ SYMPOZIUM v rámci veletrhů MEDICAL FAIR a REHAPROTEX v Brně .....více>>>
Ve dnech 14.-17.5.2013 probíhaly na brněnském výstavišti specializované veletrhy MEDICAL FAIR a REHAPROTEX, na kterých se tisíce návštěvníků seznámily s novými výrobky a trendy ve zdravotnictví, rehabilitaci, sociálních službách i péči o seniory. Veletrhů se zúčastnilo 175 vystavujících firem z 20 zemí, vedle České republiky především z Německa, Polska, Itálie a Španělska. Součástí byl doprovodný program s konferencemi, semináři a přednáškami oslovujícími jak odbornou, tak i širokou veřejnost.
O pozornost uživatelů se ucházely desítky zajímavých novinek. Nejlepší exponáty soutěžily o tradiční ceny Medical Fair Brno Award a poprvé také o Rehaprotex Award. Odborná hodnotitelská komise vedená profesorem Janem Žaloudkem ocenila celkem pět exponátů. V kategorii „Technologie pro diagnostiku a léčbu“ uspěly společnosti BTL zdravotnická technika (vysokovýkonný laserový systém pro neinvazivní fyzioterapii) a Madisson (rázová vlna Intelect mobile RPW). Tři ceny Rehaprotex Award byly uděleny v kategorii „Pomůcky pro chůzi, pohyblivost a dopravu“ a získaly je firmy Josef Hurt (unikátní český nakladač invalidního vozíku do odsuvných dveří automobilu), Proormedent (přístroj THERA-TRAINER e-go určený k nácviku správného stoje a chůze zejména u neurologicky postižených pacientů) a HORIZONT-NARE (samoobslužný pásový schodolez TOPCHAIR sdružující elektrický schodolez s invalidním vozíkem). Zvláštní ocenění projektu Spokojené děti získala společnosti PATRON Bohemia za rehabilitační autosedačku BeSafe iZi Up X2.
Vedle zdravotnictví a rehabilitace veletrhy nově zacílily na cílovou skupinu seniorů. V rámci projektu Senior se prezentovaly mj. firmy s nabídkou lázeňských a wellness služeb nebo programy Univerzity třetího věku, proběhla také série přednášek pro seniory. Další novinkou bylo Centrum mobility s ukázkou ideálně vybaveného bytu pro hendikepovanou osobu a poradenským centrem. Tradiční projekt Pro Váš úsměv spojil prezentaci nevládních neziskových organizací a chráněných dílen s poradenstvím a prodejním centrem.
Dne 14. 5. 2013 se v rámci veletrhů konalo již XIII. mezinárodní podiatrické symposium (MPS), které pořádala Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) ve spolupráci s Českou podiatrickou společností (ČPS). Tématem letošního symposia byla: „Problematika zarůstajících nehtů, péče o nohu a výběru vhodné obuvi“.
V programu, který zahájila tajemnice ČOKA PhDr. Vlasta Mayerová spolu s více prezidentem ČPS MUDr. Vladimírem Holoubkem, byla prezentována a diskutována následující témata:
• Základy podologie a konzervativní léčba zarůstajících nehtů – MUDr. Vladimír Holoubek, Columna, Brno
• Naše zkušenosti s ošetřením zarůstajících nehtů pomocí Kostky ARKADY – MUDr. Jaroslav Lux, Centrum zdraví Medicia, Ostrava
• TRAINORTHOT projekt – struktura a obsah kurzu – Doc. Ing. Petr Hlaváček, CSc. a Ing. Martina Černeková, Ph.D., FT UTB Zlín, ing. Marek Bachura, PhD., APTO, Bratislava
• Zdravotní aspekty obouvání – Ing. Jana Vašková, Leon Shoes, Zlín
• Návrh podmínek hodnocení „komfortu“ u obuvi pro dospělou populaci – Bc. Kateřina Ondrová a PhDr. Vlasta Mayerová, FT UTB, Zlín a ČOKA, Zlín
• Workshop k tématu diagnostika nohou a výběr vhodné obuvi za účasti přednášejících
Ve stručnosti přinášíme alespoň základní informace ze všech přednášek, které byly velmi zajímavé a byly příznivě hodnoceny i auditoriem.
MUDr. Holoubek v úvodu seznámil přítomné s činností ČPS a se základy podiatrie, ale i se základními metodami vyšetřování nohou. Jedním z onemocnění, se kterým se v praxi mohou setkávat i pedikérky, je tzv. „zarůstající nehet“. Pro pacienta je toto onemocnění velmi nepříjemné, bolestivé a má sklon k recidivě. Problematika zarostlých nehtů není jen o operativním řešení, které je pro pacienta velmi bolestivé a ve velké většině případů neúčinné ale existuje i konzervativní léčba, která trvá v řádu několika týdnů až měsíců, není pro pacienta obtěžující a bolestivá a má mnohdy větší efekt než operační řešení.
Mezi konzervativní metody léčby zarůstajících nehtů patří např. vypodložení nehtových valů a okrajů nehtové ploténky bužírkou. Další velmi jednoduchou metodou je tejpování nehtových valů jejich oddálením od nehtové ploténky na vrcholu konveksity. Velmi účinnou metodou využívající přístrojovou pedikúru je tzv. „špónování“, kdy se k vyrovnání nehtové ploténky používají umělohmotné nebo kovové špony. Ošetření je nutné opakovat po cca 5-ti týdnech do té doby, než se nehet úplně zhojí a odroste celá jeho délka. Výsledky této metody jsou velmi uspokojivé, ale u kovových špón je nutné si dávat pozor na nevhodně provedený tvar špony, která nepruží a nezvedá ploténky a rovněž na předražené výkony. Cena se odvíjí podle použité špóny od 300 - 600 Kč.
MUDr. Lux představil léčbu zarůstajících nehtů pomocí tzv. „Kostky Arkady“. Kostka Arkady je nová polská velmi sofistikovaná metoda, kterou lze přiřadit na pomezí mezi operačním a konzervativním řešením. Touto metodou lze řešit problematiku „zarůstajícího nehtu“ na specializovaném pracovišti v průběhu jednoho dne s pomocí jednoduchého instrumentaria. Jedná se o menší chirurgický zákrok, kterým lze zlepšit tvar nehtové ploténky a o následné doplnění nehtu gelovým materiálem. Výsledný efekt, zejména i estetický, je pro pacienta velmi příznivý a hlavně rychlý.
Pořízení Kostky Arkady podléhá Franchisové smlouvě a k aplikaci této metody je nutné zakoupení licence se školením. Pro naše podmínky pedikérských pracovišť je zatím tato metoda málo dostupná. S velmi dobrými výsledky tuto metodu u nás provádí zatím jen jediné pracoviště v Centru zdraví Medicia v Ostravě.
Doc. Ing. Petr Hlaváček, CSc. informoval o připravovaném nadnárodním on-line kurzu zaměřeném na vzdělávání odborníků, zabývajících se onemocněním nohou, a to především v oblasti ortopedie a protetiky. Na přípravě e-learningového vzdělávacího portálu se v rámci mezinárodního projektu „Train Orthot“ podílí slovenská asociace pracovníků technické ortopedie (APTO) spolu s Biomechanickým institutem ve Valencii (IBV), Mezinárodním sdružením protetiků a ortotiků (ISPO) a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Kurz bude zaměřen jednak na měření a diagnostiku nohou, ale i na konstrukci kopyta pro ortopedickou obuv, konstrukční řešení obuvi a ortéz a úpravy ortopedické obuvi a stélek. Cílem projektu je usnadnit přístup k celoživotnímu vzdělávání pracovníkům v daných oborech. Lektory jednotlivých kurzů budou výzkumní pracovníci ze zúčastněných vědecko-výzkumných center a jejich úkolem bude m.j. seznámit účastníky s novými technologiemi a inovačními materiály.
Pilotní testování a ověření vytvořeného kurzu proběhne na podzim letošního roku a zprovoznění e-learningového vzdělávacího portálu se předpokládá začátkem roku 2014. Více informací najdete také na www.trainorthot.eu
Přednáška Ing. Jany Vaškové byla věnována tématu zdravotních aspektů obouvání.
V úvodu bylo zdůrazněno, že nejdůležitějším úkolem obuvi je ochránit nohy před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a podporovat jejich základní fyziologické funkce jako jsou stání, chůze a běh. Protože obuv může zajistit částečnou eliminaci vrozených nebo získaných vad nohou, nebo se naopak podílet na jejich vzniku je důležité věnovat výběru obuvi patřičnou pozornost.
Důležitým faktorem při výběru obuvi je pohodlí a dokonalé padnutí. Faktorů, které ovlivňují komfort a padnutí obuvi je celá řada, ale mezi nejdůležitější patří tvar a velikost obuvi, který by měl odpovídat typu a tvaru nohou, dále použitý materiál, který by měl vyhovovat hygienickým a zdravotním požadavkům, střih svršku, materiál podešve a konstrukční řešení obuvi, které by měly odpovídat účelu použití obuvi, ale také zdravotnímu stavu nohou. Provedení podešve by mělo zajišťovat dostatečné tlumící schopnosti obuvi a stabilitu při chůzi. K zajištění stability je důležité rovněž správné postavení a fixace nohy v obuvi, čehož lze dosáhnout tvarem patní části obuvi, pevným a dostatečně dlouhým opatkem a tvarovanou vkládací stélkou s patní miskou.
Neméně důležitým kriteriem je i použitý výrobní způsob v souvislosti s účelovostí obuvi a nelze zapomínat ani na módu, jejíž role je při výběru obuvi rovněž nepostradatelná.
V další části přednášky byly specifikovány požadavky na obuv komfortní, ortopedickou a obuv pro diabetiky.
PhDr. Vlasta Mayerová prezentovala výsledky diplomové práce Bc. Kateřiny Ondrové s názvem: „Návrh podmínek dobrovolné certifikace obuvi pro dospělou populaci“. Studentka se pokusila stanovit základní požadavky, které by měla splňovat „zdravotně nezávadná obuv“ pro dospělou populaci. Jedná se zejména o obuv, která je určena pro dlouhodobé nošení a kterou můžeme nazvat i tzv. „komfortní obuví“. Probandi prováděli zkoušky nošením u různých typů obuvi po dobu pěti týdnů. Po každém týdnu zaznamenávali subjektivní pocity při nošení do předem připraveného dotazníku. Obuv byla dále i laboratorně testována z hlediska fyzikálně – mechanických a hygienických vlastností, (např. propustnost pro vodní páry, tlumení nášlapných sil, absorpce energie v patě, obrušivost podešví, ale i váha obuvi atd.). Dodány byly výrobci obuvi i hygienické atesty na materiály použité na výrobu obuvi, zejména ne stélky a podšívky, (tedy na materiály, které mohou přijít do styku s pokožkou). Samozřejmostí je také kvalitní konfekční provedení obuvi, které je nezbytným předpokladem pro udělení připravované „nové značky“.
Studentka svou práci doplnila také dotazníky jak pro koncové spotřebitele (odpovědělo 123 osob), tak i pro výrobce (odpovědělo 6 firem). V těchto dotaznících měli respondenti uvést, co si představují pod pojmy „pohodlná a komfortní obuv“. Jak zákazníci, tak i výrobci shodně uvedli, že se jedná o souhrn několika parametrů. Z hlediska důležitosti pro nadstandardní hodnocení kvality a komfortu obuvi pro dospělou populaci byly vybrány následující parametry, které by měly být vždy zhodnoceny:
- správná velikost obuvi a správné střihové provedení obuvi (nutné je správné délkové a šířkové označení obuvi, bude nutné hodnotit také kopyto)
- hmotnost obuvi (v závislosti na účelovosti obuvi – zvážení obuvi)
- odolnost proti opakovanému ohybu (kvalitativní parametr)
- odolnost proti odírání podešve (kvalitativní i zdravotní parametr)
- propustnost pro vodní páru (hygienický parametr)
- absorpce pro vodní páry (hygienický parametr)
- jímavost energie v oblasti paty (zdravotní parametr)
- tepelně izolační vlastnosti u zimní obuvi (hygienický a zdravotní parametr)
- použitý vrchový materiál (nevhodné jsou syntetické materiály typu koženek a poromerů – hygienické a zdravotní hledisko)
- výška podpatku (maximálně 3 cm)
Navržený model „dobrovolné certifikace obuvi pro dospělou populaci“ bude nicméně vyžadovat ještě ověření a „doladění v praxi“. Důležitým ukazatelem budou i zkoušky nošením a „pocity“ komfortu či diskomfortu probandů při nošení obuvi.
V řízeném workshopu za účasti přednášejících, který proběhl po skončení odborných přednášek, byly přítomným mj. předvedeny diagnostické metody, používané při podologickém vyšetření k odhalení příčin funkčních poruch a ortopedických vad nohou a pohybového aparátu. Informace získané provedením diagnostiky nohou slouží jako vstupní data k prevenci a ke správnému léčebnému postupu pro:
a) odborného lékaře (ortoped, podiatr) k provedení lékařské diagnózy
b) doporučení vhodných aktivních terapeutických prostředků (rehabilitace, cvičení, úprava pohybových návyků apod.)
c) doporučení vhodných pasivních terapeutických prostředků (ortopedická obuv, ortopedické stélky, použití individuálních korekčních prvků)
Účastníci sympozia měli následně možnost si prohlédnout také veletržní prostory a.s. Veletrhy Brno, kde se konaly zdravotnické veletrhy MEDICAL FAIR a REHAPROTEX 2013. V pavilonu "A" bylo umístěno pod patronací ČPS a ČOKA vzorové podiatrické pracoviště. V rámci projektu „Centrum komplexní péče o nohu“ zde vystavovala řada firem produkty související s uvedenou problematikou. Odborné poradenství návštěvníkům z řad odborné i laické veřejnosti bylo po celou dobu konání veletrhů prováděno na spojeném stánku ČOKA a ČPS.
V návaznosti na zdravotnické veletrhy se v termínu od 20. do 26. října 2013 na brněnském výstavišti uskuteční Kongres Medical Summit Brno s řadou kreditovaných kongresů, sympozií a seminářů s mezinárodní účastí.
COKA/24.5.2013