„Jak odborně prodávat obuv?“ .....více>>>

Základem úspěchu každé firmy je kvalifikovaný personál
Každý podnikatel, který chce být úspěšný v oblasti prodeje obuvi konečnému spotřebiteli, se musí postarat o to, aby měl školené a kvalifikované pracovní síly. Opravdu, v dnešní složité době se může úspěšně prosadit na trhu pouze ten, kdo věnuje náležitou péči lidskému potenciálu ve své firmě. A především obchodní firmy musí dbát na to, aby jejich zaměstnanci měli nejen příjemné vystupování, ale i odborné znalosti o zboží, které prodávají. Neméně důležité rovněž je, aby ve specializovaných prodejnách dokázali zákazníkovi poradit s výběrem vhodné obuvi nejen z hlediska účelovosti, ale i z hlediska „dobrého padnutí“ na nohu. Nejen tedy nabídka módní a kvalitní obuvi, ale zejména odborné poradenství je dnes základem prodejního úspěchu.
Kde můžete získat potřebné znalosti
Seminář, který Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) bude realizovat dne 24.8.2014 při příležitosti veletrhu KABO v Brně, je určený zejména pro maloobchodníky s obuví, ale i pro další zájemce z řad odborné veřejnosti.
Program semináře a cenové podmínky ZDE

 

Seminář bude v úvodní části věnován zásadám zbožíznalectví pro oblast obuvi a kožené galanterie. Bylo by ovšem naivní se domnívat, že během relativně krátké doby strávené na semináři se z účastníků stanou odborníci v této oblasti. ČOKA zde účastníkům představí zejména možnosti distančního studia na e-learningovém portálu, na kterém jsou jedinečným způsobem zpracovány všechny potřebné technické a technologické informace, včetně názorných ukázek a obrázků z výroby různých typů obuvi. Na e-learnigovém portálu jsou dokonale zpracovány mj. psychologie prodeje, velikostní systémy, ošetřování obuvi, či základy anatomie a fyziologie nohy, které by měl zkušený prodavač rovněž ovládat. Samostatná pasáž je věnována platné legislativě, zejména Občanskému zákoníku a ustanovením týkajícím se prodeje zboží na maloobchodě a Zákonu o ochraně spotřebitele.

Podle způsobu ochození obuvi můžeme stanovit problémy na noze
Základy anatomie nohy, měření nohou a posouzení padnutí obuvi, ale i zásady zdravotně nezávadného obouvání budou dalšími stěžejními tématy odborného semináře s názvem: „Jak odborně prodávat obuv?“ Účastníky semináře renomovaný brněnský ortoped a podiatr MUDr. Vladimír Holoubek seznámí s nejčastějšími vadami nohou (vrozené a získané deformity, funkční problémy nohou apod.) a jejich možnými korekcemi obuví, stélkami či dalšími korekčními prvky. Přidanou hodnotou bude praktická ukázka podiatrického vyšetření nohou na podoskopu a RS scanu. Nové moderní diagnostické metody vyšetření nohou posouvají hranice našeho poznání o biomechanice chůze a o statice a dynamice nohy. Nicméně základy zdravotně nezávadného obouvání byly položeny již za první republiky u firmy Baťa. Prodavači firmy Baťa byli školeni, aby ze způsobu ochození obuvi byli schopni diagnostikovat případné vady nohou a doporučit zákazníkovi vhodnou obuv.

Na co by se nemělo zapomínat
Prodej doplňkového sortimentu v prodejnách s obuví a koženou galanterií může činit až 30% obratu. Doplňkovým sortimentem máme na mysli nejen punčochové a ponožkové zboží, či šněrovadla, ale i moderní vkládací stélky, které mohou zlepšit komfort obutí. Specializované prodejny s obuví mohou nabízet i další korekční prvky do obuvi jako jsou např. srdíčka, metatarzální polštářky či podpatěnky nebo meziprstové korektory apod.  Zde je vždy důležité zákazníkovi vysvětlit správné osazení a používání korekčních prvků do obuvi, při využití znalostí z anatomie a fyziologie nohy.
Další významnou součástí doplňkové sortimentu jsou pochopitelně kvalitní čistící a ošetřující  přípravky na obuv a koženou galanterii. Tyto přípravky by neměly chybět v žádné prodejně.

Štěstí přeje připraveným
Závěr semináře bude patřit změnám legislativy platným od ledna letošního roku. Vysvětleny budou základní rozdíly mezi starou a novou legislativní úpravou, shrnuty budou povinnosti prodávajících při prodeji zboží na maloobchodě dle nového Občanského zákoníku.
Kontrolní činnost dozorových orgánů se bude v druhé polovině roku 2014 zaměřovat na dodržování těchto nových zákonných povinností prodávajícími a na vydávání nových dokladů, zejména potvrzení o odpovědnosti prodávajícího z vadného plnění. K dispozici pro účastníky semináře budou bohaté podkladové materiály, nové reklamační řády, vzorová potvrzení i nový vzor reklamačního lístku. Každý účastník semináře obdrží osvědčení o jeho absolvování.

Na seminář je nutné se předem přihlásit na sekretariátu ČOKA.

Napsala:
PhDr. Vlasta Mayerová
Tajemnice
Česká obuvnická a kožedělná aosciace