Vítězové Ceny Nadace Jana Pivečky 2019
Do 13. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a s Veletrhy Brno a.s. se přihlásilo celkem 48 studentů s 76 exponáty ze 7 odborných škol v České republice (ČR). I letos byly ceny předány na veletrhu KABO II, který se konal od 24. do 26.8.2019 Nadace touto soutěží navazuje na život a dílo pana Jana Pivečky, který podporoval mladé talenty. Více...
Na podzim letošního roku, přesně 24. října si připomeneme nedožité 100. narozeniny tohoto „valašského ševce“. Byl to člověk, který byl v obuvnickém světě nesmírně respektovanou osobností a také druhý nejznámější „švec“ pocházející z Československa. Vyrůstal ve Slavičíně v rodině majitele koželužny a obuvnické továrny JAPIS. Otec ho nijak nehýčkal, vychovával ho k tomu, aby nelpěl na majetku, ale na tom, co zná a dovede. Naučil se tak samostatnosti, cílevědomosti, ale i houževnatosti a vytrvalosti. Jeho heslo bylo „Nikdy se nevzdávej!“. Stejně tak se jmenuje i kniha od autorů Milana Švihálka a Zuzany Tarabusové z roku 2003, která byla dokončena a autorizována dva týdny před jeho smrtí. Pan Pivečka odešel velmi náhle, ve svém věku ještě ve velmi aktivní činnosti a ani tušil, že opouští náš svět.
Dovolte mi alespoň krátkou citaci z této knihy: „Měl jsem všechno a pak jsem neměl nic, ztratil jsem veškeré hmotné bohatství, celý majetek. Jednou, dvakrát, třikrát… Ani dneska vlastně nemám mnoho peněz. Ale jsem bohatý, protože mám spoustu přátel po celém světě a cenné životní zkušenosti. Právě o ně se chci dělit s talentovanými mladými lidmi, které vidím všude kolem sebe.“
Ocenění Nadace Jana Pivečky
Michaela ŠerákováToto ocenění náleželo studentce, která zaujala jak zástupce Nadace Jana Pivečky, tak také další členy odborné poroty a získala vysoké bodové ohodnocení od všech porotců. Ocenění získala studentka Michaela Šeráková ze Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara za kolekci módních trendy kabelek z metalické usně. Zpracování kabelek z tohoto lakovaného materiálu je poměrně složité a je provedeno velmi precizně s ohledem na choulostivost použitého materiálu.
Kategorie FUNNY SHOE
Tato kategorie je určená pro mladé designéry - studenty prvních ročníků středních škol. Bylo zde možné přihlásit „funny“ výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie. Do první kategorie bylo přihlášeno 30 studentů s celkovým počtem 35 prací. V kategorii zvítězila a speciální cenu, tj. voucher v hodnotě 2000 Kč na nákup ve specializované prodejně s uměleckými potřebami, obdržela Markéta Chytilová ze Střední školy designu a módy v Prostějově. Její malba na téma Naprosto lidská bota porotu oslovila nejen nápadem, ale především ztvárněním na vysoké grafické úrovni. V kategorii FUNNY SHOE byla udělena také tři zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu a věcné ceny, a to studentkám Hance Tomáškové a Anežce Justové ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a studentce Nicole Hilšerové z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní v Praze.
Kategorie YOUNG SPIRIT
Tato kategorie je určena pro mladé designéry - studenty vyšších ročníků středních škol. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do druhé kategorie se přihlásilo 11 studentů s celkovým počtem 34 výrobků či kolekcí. V kategorii YOUNG SPIRIT se hlavním vítězem stala a zájezd do Milána a kapesné získala Nikola Krátká ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za kolekci dětské obuvi a šlí s motivem Netopýra. Kolekce je velmi precizně zpracovaná a zvolené barvy vytváří nádherný kontrast, který dává vyniknout motivu netopýra. V kategorii YOUNG SPIRIT byla dále udělena dvě zvláštní ocenění formou diplomů a věcných cen. Zvláštní ocenění poroty získaly Anna Roháčová a Nikola Bártíková studentky Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Anna Roháčová získala ocenění za kolekci dámské kotníčkové obuvi na dřevěné platformě a desek na dokumenty potažených usní nazvanou Grafika a Nikola Bártíková pro tuto soutěž vytvořila hravou, veselou dětskou obuv a vak na záda ozdobené malým zvířátkem fenkem.
Kategorie PROFESSIONAL VIEW
Kategorie Professional View je určena pro mladé designéry - studenty vysokých a vyšších odborných škol a mladé designéry z praxe do věku 30 let. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do třetí kategorie bylo letos přihlášeno 7 studentů ze dvou vysokých škol a jedné vyšší odborné školy celkem s 8 kolekcemi. Vítězkou kategorie PROFESIONAL VIEW se stala Kateřina Nováková za kolekci obuvi a kabelek. Tuto kolekci vytvořila studentka jako svou bakalářskou práci, kolekce je tvořena z 2 kabelek , 2 párů obuvi a 1 módního doplňku. Použitými materiály jsou jemná useň a ohýbaná dýha. Precizní a dokonalé zpracování celé kolekce, jakož také celá řada perfektně vypracovaných detailů nenechávají nikoho na pochybách, že je výhra zasloužená.
V kategorii PROFESIONAL VIEW byla udělena rovněž tři zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu a věcné ceny. Tato ocenění získaly Zuzana Ondrušíková a Stanislava Páleníčková studentky Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Valerie Vrbová Vyšší odborné školy oděvního návrhářství v Praze. Zuzana Ondrušíková zaslala do soutěže kolekci s názvem „Secese“, která vychází z tohoto architektonického stylu. Její kolekce z tmavě-zelené usně je dekorována zlatými proužky zohýbanými do různých tvarů. Stanislava Páleníčková oslovila porotu svou kolekcí „Essential“, která vypráví příběh o ženě a erotice. Žena se stává smyslnější a dominantnější osobou, která si je vědoma své přitažlivosti. Kolekci tvoří precizně vypracovaná obuv a další doplňky. Valerie Vrbová vytvořila černou dámskou kotníkovou obuv nazvanou „Japanese Minimalist“, která názorně svým dokonalým zpracováním ukazuje, že i málo může být mnohem víc.