Výsledky 7.ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky .....více>>>

Pan Jan Pivečka byl rodák ze Slavičína a mezinárodně uznávaný obuvnický expert. Vždy se však držel hesla: "Nikdy se nevzdávej".  Byl to velkorysý mecenáš, chtěl, aby mladí lidé měli možnost vyniknout v "ševcovské profesi". Podporoval zejména mladé designéry obuvi, ale
i další talentované mladé lidi. V lednu příštího roku tomu bude již 10 let, kdy životní cesta Jana Pivečky skončila zcela náhle a nečekaně. Pan Jan Pivečka zemřel ve věku 84 let, ale duší byl stále mladý a s neskutečným životním elánem.

Jan Pivečka po svém návratu do vlasti a na rodné Valašsko založil v roce 1996 Nadaci Jana Pivečky, která i v současné době pokračuje v aktivitách svého zakladatele započatých po listopadu 1989. Mezi tyto aktivity patří i pořádání soutěží pro mladé začínající designéry obuvi a kožené galanterie.

Do 7. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a s Veletrhy – Brno a.s., se přihlásilo celkem 41 studentů s celkovým počtem 86 výrobků ze 4 odborných škol v ČR.  Konkrétně se jednalo o následující školy:
Střední uměleckoprůmyslová škola, Uherské Hradiště, Střední průmyslová škola polytechnická – COOP, Zlín, Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně - ateliér designu obuvi, Západočeská univerzita v Plzni -  Ústav umění a designu.

Někteří studenti zaslali do soutěže i více návrhů, takže odborná porota složená s designérů, akademických sochařů a malířů, historiků umění, zástupců odborných časopisů a dalších nestranných odborníků, měla opravdu nelehký úkol vybrat ty nejzajímavější práce. Musíme konstatovat, že úroveň zaslaných grafických návrhů i hotových kolekcí výrobků byla opět mimořádně vysoká.


Soutěž proběhla i letos ve třech kategoriích:
1. FUNNY SHOE
2. YOUNG SPIRIT
3. PROFESSIONAL VIEW
Do první kategorie bylo přihlášeno 10 studentů s celkovým počtem 12 přihlášených soutěžních exponátů. Do druhé kategorie se přihlásilo 17 studentů s celkovým počtem 33 soutěžních výrobků či kolekcí. Do třetí kategorie pak bylo přihlášeno 41 výrobků, které tvořily 14 kolekcí a to od 14 studentů.

Každá kategorie zná již svého vítěze a všichni 3 hlavní vítězové získají stejná ocenění - diplom a voucher na zájezd do Düsseldorfu, a to na mezinárodní veletrhy obuvi a koženého zboží GDS a GLS v Německu, a kapesné v celkové hodnotě 10 tisíc korun na jednoho výherce, které vítězům udělí hlavní sponzoři soutěže, tj. Nadace Jana Pivečky, Česká obuvnická a kožedělná asociace a a.s. Veletrhy Brno.
Nejen vítězné, ale i nominované modely z letošního ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky si zájemci mohli prohlédnout ve vitrínách v prostoru  KABO-baru v pavilonu F po celou dobu konání veletrhu.

V kategorie FUNNY SHOE, která byla určena pro mladé, začínající studenty středních škol,  bylo možné přihlásit „funny“ výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie (kresby, plakáty, výrobky z tradičních i netradičních materiálů, apod.).
Se svým modelem obuvi zde zvítězila a hlavní cenu získá Kristýna Honzová ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště. Porota ocenila velmi kreativní model obuvi, kde použila jako materiál kostru deštníku a potravinářskou fólii. Sama autorka říká, že si představovala „Botu pro člověka z jiného světa“. Osobitý a nápaditý design této mladé výtvarnice oslovil odbornou porotu natolik, že udělila studentce hlavní cenu.

 
V kategorii FUNNY SHOE bylo uděleno také zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu, a to studentce Terezii Horňákové ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště za model obuvi „Vidličky a nože skákaly po dvoře“, inspirovaný plastovými příbory. Posunula jejich praktický význam běžného užívání do jiné roviny, využila jejich vlastností jako výtvarného materiálu.   


Další zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu, získala v této kategorii i Pavlína Špunarová ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště za model obuvi a kabelky nazvaný “Karneval“. Model obuvi je zhotoven z usně a bohatě řaseného textilu. Je inspirovaný karnevalem v Benátkách - velkolepými, honosnými maskami, překypujícími bohatstvím přepychu a rozkoše, ukrývajících tajemství... 

V další kategorii YOUNG SPIRIT, která je určena pro studenty středních škol do 19-ti let, bylo možné přihlásit již hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie, které mohly být doplněny výtvarným návrhem, kresbou,  plakátem  apod., byla udělena jedna hlavní vítězná cena a dvě zvláštní ceny odborné poroty.
Hlavní vítězkou této kategorie se stala Eliška Cilečková ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště se svou „Kolekci dětských textilních capáčků a podložky pro kojence“, kterou je možno složit do tvaru domečku. Ten může také sloužit staršímu sourozenci jako hračka. Domeček má pod okýnky suché zipy, kam se můžou „zasadit“ textilní kytičky. Využití má spoustu, třeba jako „krabice“ na hračky nebo domeček pro panenky, podle věku dítěte. Capáčky samotné jsou z měkkého fleesu, lehké, teplé, pratelné, dobře se obouvají. Na nožičce dobře drží díky nápletu nebo utahování na pruženku.  

Jak již bylo uvedeno, v kategorii YOUNG SPIRIT budou dále uděleny dvě zvláštní ocenění formou diplomů. Zvláštní ocenění poroty získala Lenka Vávrová za „Kolekci letní vycházkové obuvi s taškou“. Kolekce je vytvořena z nubukové usně a režného textilu s originálním autorským potiskem. Obuv je navržena jako pohodlný nazouvák opět v kombinaci usně a textilu s potiskem.  Kolekci doplňují malé brože.  Celek působí radostně
a skutečně „letně“. 
Další oceněnou je Adéla Štulířová za „Kolekci obuvi inspirovanou japonskými motivy“. Červený svršek je zdoben ruční výšivkou a platforma obuvi je z mořeného dřeva. Obě studentky jsou ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Práce vynikají svou originalitou i výtvarnou kvalitou.

Vítězem kategorie  PROFESIONAL VIEW, která je určena pro mladé designéry - studenty vysokých škol  a mladé designéry z praxe do věku 30 let a kde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie, doplněné výtvarným návrhem, kresbou, plakátem, apod. se stal Miroslav Mihalik,  student ateliéru designu obuvi Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za kolekci dámské obuvi a doplňků s názvem  „Femme fatale“  neboli osudová žena. Femme fatale je tajemná, mocná a svůdná žena schopná svým šarmem až nadpřirozeně okouzlit muže a podmanit si je. Kolekce Femme Fatale odráží vnitřní pocity studenta a jeho představu o novodobé ženě s jiskrou. Kolekce se nese v duchu dominance, tajemnosti a sexuálního náboje. Jako hlavní materiály byly zvoleny  hovězinová useň antracitové barvy a kozina v barvě matně černé. Propojovacím prvkem modelů se stal sedlářský knoflík ve stříbrné barvě. Obuv je opatřena originálními podpatky z vysoce leštěné nerezové oceli. Kolekce oslovila odbornou porotu natolik, že po sčítání bodů získala první místo v této kategorii.
V kategorii PROFESIONAL VIEW byla úroveň zaslaných prací mimořádně vysoká a další postupová místa se lišila opravdu jen minimálně z hlediska dosaženého počtu bodů. Kdyby to bylo možné, porota by zde udělila i 3 hlavní ceny. Odborná porota i v této kategorii udělila další dvě ocenění formou diplomů.
Zvláštní ocenění odborné poroty získala studentka ze Západočeské univerzity v Plzni, ústavu umění a designu Bc. Barbora Augustinová za kolekci  „TRANSPARENCY“ Kolekce dámské obuvi a kabelky „TRANSPARENCY“ Bc. Barbory Augustýnové je inspirovaná světem hmyzu (především vážkou). Pocitem lehkosti, letem, svobodou, ale i tvarem a strukturou křídélek. Pro zachycení ladných pohybů, které jsou vlastní vážce studentka použila vysoké podpatky a platformu. Porota ocenila profesionální a umělecké zpracování netradičních materiálů – zejména vyřezávaný kovový podpatek a stejný motiv výkrojů aplikovaný na kabele dodávají celé kolekci pocit lehkosti a vznešenosti.
Další zvláštní cenu v této kategorii získala  studentka BcA. Anna Černohorská z Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně s kolekcí „Western“. Kolekce je inspirována tradiční westernovou obuví a westernovým zdobením. Celou kolekci uceluje barevnost a jednoduché střihové zpracování. Společným prvkem je také variabilita, která umožňuje měnit vzhled i výšku obuvi prostřednictvím dalších součástí, které je možné připevnit na obuv. Obuv je ručně šitá do rámku. Součástí kolekce je opasek, který je rovněž variabilní, horní část je možné oddělit. Spodní část opasku a některé součásti obuvi jsou zdobeny tradiční technikou, která se hojně používá při zdobení westernových sedel, opasků a doplňků.

Slavnostní předání hlavních cen i zvláštních ocenění vítězům 7. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky proběhlo při příležitosti zahájení veletrhů SYTL a KABO dne 18.8.2013 v 9.30 hod. v pavilonu P v prostoru LIVE GALLERY.


ČOKA 22.8.2013
Foto: Vlastimil Kolařík