Cena Nadace Jany Pivečky udělena na KABO 2012

Dne 19. 8. 2012 byla při příležitosti veletrhu KABO v Brně již po šesté předána ocenění Nadace Jana Pivečky mladým designérům obuvi a kožené galanterie - studentům odborných škol.
Do 6. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a s Veletrhy – Brno a.s., se přihlásilo celkem 30 studentů ze 2 odborných škol v ČR. Někteří studenti zaslali do soutěže i více návrhů, takže odborná porota měla nelehký úkol vybrat ty nejzajímavější práce. Musíme konstatovat, že úroveň zaslaných grafických návrhů i hotových  kolekcí výrobků byla letos mimořádně vysoká.

 

Vítězové, kteří se účastnili slavnostního předávání a odborná porota

Do první kategorie bylo přihlášeno 5 studentů s celkovým počtem 5ti přihlášených exponátů. Do druhé kategorie se přihlásilo 13 studentů s celkovým počtem 27 výrobků/či kolekcí. Do třetí kategorie pak bylo přihlášeno 41 výrobků či/kolekcí  od 12 studentů.
Nejen vítězné, ale i nominované modely byly po celou dobu konání veletrhu vystaveny ve vitrýnách v pavilonu F.

Soutěž proběhla také letos ve třech kategoriích:
1. FUNNY SHOE - kategorie určená pro studenty středních škol. Bylo zde možné přihlásit „funny“ výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie (kresby, plakáty, výrobky z tradičních i netradičních materiálů, apod.).

2. YOUNG SPIRIT - kategorie pro mladé designéry - studenty středních škol. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie, které mohly být doplněny i výtvarným návrhem, kresbou, plakátem, apod.

3. PROFESSIONAL VIEW - kategorie pro mladé designéry - studenty vysokých škol a mladé designéry z praxe do věku 30 let. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie, doplněné výtvarným návrhem, kresbou, plakátem, apod.
Každá kategorie má dnes již svého vítěze. Všichni 3 hlavní vítězové získají stejná ocenění - diplom a voucher na zájezd do Düsseldorfu, a to na mezinárodní veletrhy obuvi a koženého zboží GDS a GLS v Německu, a kapesné v celkové hodnotě 10 tisíc korun na jednoho výherce, které vítězům udělí výše uvedení hlavní sponzoři.

V kategorie FUNNY SHOE ,
zvítězila se svým modelem obuvi nazvaným „Strom“ Pavlína Špunarová ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště. Porota ocenila její velmi kreativní model obuvi inspirovaný přírodními motivy a zemitými barvami. Osobitý a nápaditý design této mladé výtvarnice oslovil odbornou porotu natolik, že udělila studentce hlavní cenu.

 

Cenu předávála Mgr. Božena Filáková z Nadace Jana Pivečky

V kategorii FUNNY SHOE bylo uděleno také zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu, a to studentu Lukáši Petrovi ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště za model obuvi nazvaný “Labuť“. Celý jeho model obuvi je polepen velmi netradičně bílým peřím, a tak jeho model obuvi opravdu připomíná „vznešenou labuť“.

Cenu i tentokrát předávala paní Mgr. Božena Filáková z Nadace Jana Pivečky

V kategorii YOUNG SPIRIT
Vítězkou uvedené kategorie se stala Zuzana Ševčíková ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště se svou „Kolekci kabel a obuvi“. Designově a barevně sladěná kolekce dvou kabel a sandálové obuvi navozuje „letní náladu“, je vyrobena z přírodních materiálů. Režná světle béžová textilie, kterou věnovala studentce firma Svitap a.s., je zde v kombinaci s usní rovněž v přírodní světle hnědé barevnosti. Vysoká je také kvalita konfekčního zpracování.

Cenu si Zuzana Ševčíková převezla z rukou Gabrili Vargové z BVV Brno a.s.

Jak již bylo uvedeno, v kategorii YOUNG SPIRIT byly dále uděleny dvě zvláštní ocenění formou diplomů. Zvláštní ocenění poroty získala Gabriela Hájková za kolekci „Tytybo“  a další oceněnou v této kategorii byla Dita Těšínská za „Pánskou kolekci“. Obě studentky jsou ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Jak kolekce Tytybo, tak i kolekce pánské obuvi vyniká kvalitním designem a zpracováním, čistými liniemi a použitím kvalitních usňových materiálů v béžové a modré barevnosti.

Paní Gabriela Vargová ředitelka veletrhů STYL a KABO předala ocenění slečně Gabriele Hájkové.

Bohužel Dita Těšínská se nemohla slavnostního předávání účastnit osobně.

Vítězkou kategorie  PROFESIONAL VIEW, která je určena pro mladé designéry se stala BcA. Jana Rosíková,  studentka Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Její kolekce dámské obuvi s názvem  „Japonsko“  vyniká čistými liniemi, jednoduchou černo-, červeno, béžovou barevností i řadou jednoduchých a netradičních zdobných prvků s japonskými motivy. Mimořádně vysoká je také úroveň konfekčního zpracování celé kolekce obuvi nazvané „Japonsko“ a oslovila odbornou porotu natolik, že se jednoznačně rozhodla pro první místo v této kategorii.

 

Cenu vítězce předal pan Miroslav Bisek-prezident ČOKA

V kategorii PROFESIONAL VIEW, která byla silně obsazená a  další postupová místa se lišila jen minimálně z hlediska dosaženého počtu bodů, rozhodla odborná porota udělit další tři zvláštní ocenění formou diplomů.

Zvláštní ocenění odborné poroty získaly MgA. Kateřina Bičáková za kolekci „Rosse“ MgA Kateřina Kudrová za kolekci „Softbalová obuv“. Kolekce kabel a obuvi „Rosse“ MgA. Kateřiny Bičákové se vyznačuje maximální funkčností, dobrým komfortem, kvalitou použitých vrchových a podšívkových materiálů i všech dalších komponentů. Šedo-, modro-, žlutá barevnost dodává kolekci „mladistvý vzhled“.

MgA Kateřina Kudrová v loňském roce ukončila studium na FMK UTB ve Zlíně a nyní vyučuje na Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti. Jedná se tedy o jedinou soutěžící, která se přihlásila jako mladý designér z praxe. Profesionální provedení kolekce softbalové obuvi nenechává nikoho na pochybách, že „výchova mladé generace“ designérů je na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti v „dobrých rukou“.

Bohužel se ani jedna z výše uvedených studentek nemohla osobně účastnit slavnostního předávání.

Poslední zvláštní ocenění odborné poroty získala Anna Černohorská s kolekcí „Finsko“. Kolekce obuvi, tašky a dalších doplňků nazvaná „Finsko“ od Anny Černohorské velmi výrazně vystihuje severskou mentalitu jak svým provedením, tak i použitými materiály. Finské vzory na pletenině, která je osazena na kožešinové dílce, ručně přišívané svršky obuvi, použití paroží jako držadlo tašky – to jsou inspirující nápady mladé výtvarnice.

 

Cenu Aně Černohorské předal opět Miroslav Bísek, president České obuvnicka a kožedělné asociace

Všem studentům přejeme mnoho úspěchů nejen ve studiu, ale zejména v jejich další designérské tvorbě.

coka 27/8/2012
Foto : Vlastimil Kolařík, ing. Radim Kocourek