Stát je tady pro nás, ne my pro něj! .....více>>>

Radomil Bábek: Největším problémem je samotné chování státu k podnikatelům

Nedostatky v českém právním řádu, chování státu k podnikatelům, důvod založení asociace a elektronická evidence tržeb. To jsou jen některá z témat, o kterých se pro nás rozhovořil pan Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů.
Pane Bábku, co Vás vedlo k založení Asociace podnikatelů a manažerů?
Stát má zcela zjevnou snahu stále více regulovat podnikání a dostávat je pod svůj dohled. Stále více své práce, povinností a odpovědnosti přenáší stát na firmy, ale i na občany. To je neoprávněné a nežádoucí. Stát je tady přece pro nás, ne my pro něj. A právě proto jsme se rozhodli založit APM.

Proč jste ale založili asociaci novou, když v současné době již existuje mnoho podobných organizací?
Podnikatelské prostředí je roztříštěné podle parciálních zájmů, oborů, podle velikosti firem či regionální příslušnosti. A jediný, komu tato nesourodost vyhovuje, je stát. Politikům a vysokým úředníkům se snadno prosazují nové zákony a povinnosti pro firmy, když ti, kdo podnikatele zastupují, nejsou jednotní.
Jediné, co může pomoci, je vznik nové organizace, která se bude věnovat jen tomu, co zasahuje a ovlivňuje celé podnikání, bude řešit jen to, co má dopad na podnikání a podnikatelské prostředí obecně. A takovou má být naše Asociace podnikatelů a manažerů.

APM je v posledních měsících hodně vidět a slyšet v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb. Proč bojujete proti jejímu přijetí?
Navrhovaný zákon o evidenci tržeb považujeme za velmi nebezpečný. Je nepotřebný a diskriminující. Jsem přesvědčen, že hlavním záměrem EET je sběr dalších informací o podnikatelích, a tedy zesílení kontroly nad malým podnikáním. Je až děsivé, dát si do souvislosti, jaká opatření se v poslední době zavedla či zavést plánují: Stát již uzákonil povinnost podnikatelů podávat kontrolní hlášení o DPH, jehož základem je seznam všech dodavatelů a odběratelů. Do druhého čtení postoupil zákon o evidenci tržeb, díky němuž bude mít stát detailní informace o tržbách – co, kdy, komu a za kolik jaký podnikatel prodal. No a v neposlední řadě se jedná o zákonu o centrálním registru účtů. Podaří-li se státu tyto nástroje zavést, pak bude mít centralizované neuvěřitelné množství citlivých údajů a pak budeme moci jen doufat, že nebudou zneužity. Myslím, že je ale lepší takové situaci předejít a proto se snažíme zabránit přijetí zákona o evidenci tržeb.
Na téma EET jsme publikovali již řadu textů, takže odkazuji na naše články, které najdete na webu APM (www.asociacepm.cz). Chtěl bych ještě podotknout, že ačkoli to může navenek vypadat, že EET je dnes jediným tématem, kterým se APM zabývá, není tomu tak. Jen je to problém velmi aktuální a musíme se mu teď intenzivně věnovat, protože je ještě šance mu zabránit.

Co podle Vás patří k těm dalším problémům ve vztahu státu a podnikatelů?
Tak namátkou: stát vybírá peníze na zdravotní pojištění, ale prvních 14 dnů je platí zaměstnavatel. Stát vybírá daně na práci Českého statistického úřadu, který pak uloží práci podnikatelům, a tu jim nezaplatí. Chcete udělat nějakou změnu ve vlastní společenské smlouvě? Jedině se státním notářem. Chcete od ÚP příspěvek na zaměstnávání zdravotně postižených? Musíte ÚP předložit přehled příspěvků získaných od ÚP. Whistleblowing, živnostenský zákon, zákon o střetu zájmů. Tím vším se zabýváme a do budoucna zabývat budeme.
Největším problémem však je samo chování státu k podnikatelům. Je přece absurdní, že se mnozí politici a vysocí úředníci vyjadřují o podnikatelích a živnostnících s despektem, pomlouvají je, stigmatizují a očerňují.

Proč to podle Vás dělají?
To proto, že jim my, malí podnikatelé a živnostníci strašně lezeme na nervy svou nezávislostí. Nechceme být závislí na státu, nechceme dostávat různé příspěvky, přídavky, dávky apod. No, a když nás nemůžou koupit, tak nám znepříjemní život. Více povinností, výkazů, poplatků, kontrol. Méně práv, nižší výdělky, horší podmínky. To je přece zcela zřejmá politika, kterou denně vidíme.

Máte tedy pocit, že se stát snaží potlačit malé a střední podnikání v ČR? Jaké k tomu mohou být důvody?
Rozhodně mám ten pocit. A důsledky takového jednání politiků a vysokých úředníků pro českou společnost mohou být fatální. Vždyť malé a střední podniky, včetně živnostníků, zaměstnávají více než 60% všech zaměstnanců, podílí se více než z 50% jak na vývozu, tak na dovozu, odevzdávají stovky miliard daní do státního rozpočtu a všechny jejich poplatky a daně zůstávají v ČR. Tohle chtějí politici poškodit? Ano, chtějí. Je jim totiž jedno, jaké to bude mít důsledky pro českou společnost. Důležité je, že oni si pojistí velké zakázky a omezí konkurenci pro velké firmy. Je zřejmé, že dnešní politická reprezentace chce co nejvíce lidí závislých na státu. A to malí podnikatelé a živnostníci nejsou.
Zdroj: www.firmaroku.cz