Podiatrická poradna ve Zlíně zaznamenává nebývalý zájem

Díky iniciativě České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) a podpoře magistrátu města Zlína (MMZ) mohl být od června spuštěn projekt bezplatného odborného vyšetření nohu a individuálních konzultací s odborným lékařem pro občany města Zlína, jak jsme vás již informovali. Gesci za lékařskou veřejnost má v rámci projektu MUDr. Vladimír Holoubek, který je nejen uznávaný ortoped, ale další aprobací i podiatr. Podiatrie se zabývá nohou, resp. nejdistálnějsí částí dolní končetiny, tedy chodidlem. Zajímají ji mj. i vlivy nošení obuvi na stavbu nohy a případně i na její patologii. Zásadním posláním podiatrie je však navrhnout taková opatření, aby se noze, na které se objeví problémy, ulevilo. Tzn. navrhnout pacientovi nejen vhodnou obuv, ale i vhodné korekční prvky do obuvi, účinné ortopedické stélky, u dětí doporučit i vhodné rehabilitační cvičení pro kompenzaci vad apod. Srovnání chodidel a vhodné obutí většinou umožní srovnat i celou posturu. Ne nadarmo se říká, že zdraví člověka začíná u nohou.

 

Od černa až do konce roku 2012 budou tedy probíhat poradenské dny na MMZ každé druhé pondělí v měsíci. Prvního poradenského dne 11. 6. 2012 se účastnilo měření a odborných vyšetření 40 pacientů. Před samotným vyšetřením je provedeno klasické měření nohou, snímání plantogramů, následuje měření na scanneru ve statice a v dynamické zátěži. Zde se již zjišťují a zapisují problémy na nohou, pacient je „vyzpovídán“ a sděluje i své subjektivní problémy. Následuje ještě závěrečné vyšetření odborným lékařem, prohlídka nohou a celková diagnostika je zakončena doporučením nápravných opatření ke zlepšení stávajícího stavu. Také druhý poradenský den, který se konal 9. 7. 2012, byl ještě před svým zahájením díky zavedení systému telefonických a e-mailových objednávek, již předem téměř plně obsazen. Kapacitně není možné za jeden den zvládnout více než 40 pacientů a také druhý poradenský den získalo odborné vyšetření a poradenství dalších 40 zájemců z řad občanů města Zlína. Již dnes je díky systému předběžných rezervací plně obsazen i srpnový termín poradenského dne.

Jaké jsou tedy nejčastější problémy, se kterými pacienti po vyhodnocení dvou výše uvedených akcí do poradny přicházejí?

vbočený palec (Hallux valgus – vyskytuje se zejména u žen) – znemožňuje obutí do standardně vyráběné obuvi, problém je v šíři obuvi v oblasti prstních kloubů - efektivní řešení je možné pouze operací, má sklon k recidivě.

příčně plochá noha  – (vyskytuje se zejména u žen) – většinou spojeno s vbočeným palcem, propadlý 2. a 3. metatarsus – způsobuje bolestivost při chůzi.

přeložené prsty – (muži i ženy) – většinou způsobeno nošením tvarově nevhodné a úzké obuvi -– znemožňují obutí do standardně vyráběné obuvi, problém je v oblasti špice, která musí být vysoká, aby se do ní prsty vešly. Vhodně je používat např. obuv s pružným nártem a korekčními dílci.

vbočené nebo vybočené postavení paty – (muži i ženy) - je to závažný problém, který způsobuje nestabilitu, jež se přenáší do celého pohybového aparátu. Způsobuje i špatné postavení kolenních a kyčelních kloubů a má vliv na celou posturu. Je nutné korigovat obuví s hlubší patní miskou a vhodnými ortopedickými vložkami, které předepíše lékař.

podélně plochá noha – (muži i ženy) – váže se většinou na valgozitu paty (vbočené postavení paty) – noha je při chůzi tuhá, vnikají otřesy které se přenáší do celého pohybového aparátu.

plísně nohou  a nehtů – (více muži) plísně souvisí s dodržování osobní hygieny, hygieny v lázních, společných sprchách apod. Je nutné používat k vyléčení speciální masti a zejména vyměnit jak ponožky, tak i obuv za novou, protože obuv není možné účinně dezinfikovat a spory plísní zde mohou zůstat. Letní měsíce jsou pro léčbu plísní nohou i nehtů ideální.

Mějme na paměti, že nohy nás nosí po celý život. Proto bychom i o ně měli pečovat co možná nejlépe.

 

11/7/2012
Autoři článku:PhDr. Vlasta Mayerová, Ing. Radim Kocourek
Foto: Ing. Radim Kocourek