Zlínský kraj očima žáků středních škol

V dnešní uspěchané době stojí za zamyšlení, v jaké zemi, kraji či oblasti žijeme. A právě to udělali žáci těchto škol: Střední školy oděvní a služeb Vizovice, obor Dámská krejčová, Střední průmyslové školy polytechnické – Centra odborné přípravy Zlín, obor Design a zpracování spotřebních výrobků, Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí a Střední školy nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem, obor Uměleckořemeslné zpracování dřeva. Všechny uvedené školy i jejich studenti jsou ze Zlínského kraje, a tak rozhodnutí ztvárnit právě tento kraj se samo nabízelo.

.....více>>>celý článek

Naším cílem bylo zapojit studenty různých oborů do týmové práce, vytvořit návrh, postup a komponenty. Žáci Střední školy oděvní a služeb ve Vizovicích představili modely šatů, které charakterizují ty nejzajímavější regiony Zlínského kraje. Návrhy se líbily i ostatním zainteresovaným školám, a tak mohly tvůrčí práce začít. Výběr regionů, které jsou v oděvu představeny na figurínách, nebyl náhodný.
Zlín se nachází na rozhraní tří moravských národopisných oblastí - Valašska, Slovácka a Hané. Ani on se na konci 19. století příliš nelišil od jiných valašských měst. Naše návrhy šatů tak představují města: Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

ZLÍN
K inspiraci pro vytvoření modelu, který charakterizuje Zlín, jsme nejprve nahlédli do historie města.
Původně nenápadné městečko se stalo světově proslulé díky rodině Baťů, která v něm koncem 19. století založila legendární stejnojmennou obuvnickou firmu. Zlín se postupně změnil na průmyslové, obchodní a kulturní centrum, na město s ojedinělým souborem funkcionalistické architektury.
Nejznámější stavbou té doby byl 77,5 metrů vysoký mrakodrap – „Jedenadvacítka“, tehdejší sídlo ředitelství firmy Baťa, jehož autorem byl architekt Vladimír Karfík. Mrakodrap byl postaven v letech 1937 až 1938 a dnes v něm sídlí krajský úřad.
Rozhodnutí žáků, jak charakterizovat Zlín, bylo jednoznačné. Vytvořit model dlouhých úzkých šatů symbolizujících mrakodrap.
Jako základní materiál posloužil pevný bytový textil v cihlové barvě, která je typickou barvou zlínské architektury. Štíhlé linie charakteristické pro budovu mrakodrapu dosáhli žáci krejčovského oboru odbornou střihovou manipulací. Na předním díle modelu žáci Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí a Střední průmyslové školy polytechnické – Centra odborné přípravy Zlín zhotovili 150 sklíček, která se aplikovala na dekorační pás koženky. Hlavním akcentem modelu je nerezový obdélník s číslicí 21.

VSETÍN
Zalesněné horské hřbety a hluboká údolí, zelené stráně a staré roubené chalupy, lidové tradice – to je Valašsko, které má snad každý rád.
Patří k němu část Beskyd, Vsetínské vrchy, Soláň a hřeben Javorníků s nádhernými výhledy, dřevěnými kostely, rozhlednami a samozřejmě skanzenem v Rožnově pod Radhoštěm.
V údolí řeky Bečvy se rozkládá město Vsetín, srdce Valašska. Je to už dávno, co se tu objevili pastevci koz a ovcí, Valaši, a dali kraji jméno.
Vytvořit model, který bude zastupovat Vsetín, nebylo vůbec jednoduché. Nakonec vznikl oděv z pevného lnu, přírodního materiálu náročného na zpracování, aby vystihoval kraj s hrubou půdou. Předním dílem sukně jsme chtěli upozornit na práci tesařů, tvůrců valašských roubenek, a jejich obyvatel, pastevců ovcí. Miniskanzenu se ujali žáci Střední školy nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem. Domečky valašské vesnice jsou vyrobeny v měřítku 1:100. Jádro je z pěnového polystyrenu. Fasádu domků dotváří různobarevná dýha. Dámská soukenná obuv, usňové řemínky a ovečky na pomyslných pastvinách jsou prací žáků Střední průmyslové školy polytechnické – Centra odborné přípravy Zlín.

KROMĚŘÍŽ
Ze Zlínského kraje do Athén je sice daleko, ale pokud zatoužíte po procházce krásnými zahradami mezi antickými sloupy, vydejte se do hanáckých Athén, do Kroměříže.Zdejší arcibiskupský zámek byl spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou v roce 1998 zapsán na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Květná zahrada je známá také pod názvem Libosad a patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Je právem označována jako zahrada Moravy. Původní zahradní architektura byla raně barokní, ale i dnes si zachovává svoje typické ornamentální záhony a živé ploty. Labyrinty zelených stěn a dlouhá kolonáda lemovaná pestrobarevnými květy uchvátí všechny vaše smysly.
O modelu nebylo sporu a všichni žáci se shodli na tom, jak zobrazit Květnou zahradu v oděvu. Na tvorbě spolupracovali žáci těchto škol: Střední školy oděvní a služeb Vizovice, Střední průmyslové školy polytechnické – Centra odborné přípravy Zlín a Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí. Vybírali jsme zelené odstíny barev, lněných i směsových materiálů, a vše doplňovali skleněnými lístky, textilními květy. Jednotlivé segmenty zahrady žáci nakreslili a poté vykrajovali z různobarevných usní. Sukně tak může vizuálně působit jako pohled na zahradu z ptačí perspektivy.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Uherské Hradiště je odedávna přirozeným středem Slovácka. Leží na řece Moravě, 23 kilometrů od města Zlína.
Region je známý svébytným folklórem, cimbálovou muzikou, kvalitním vínem a lidovými kroji. Dobré víno je na Slovácku součástí prostřeného stolu a je pýchou každého hostitele. Když Vám ho nalijí, uvidíte v něm slovácké slunce, ucítíte vůni zelených vinohradů a chuť jejich plodů.
Lidové tradice jsou na Uherskohradišťsku stále živé a jejich projevy se připomínají po celý rok. Když jít k muzice, jak se u místních obyvatel traduje, tak jedině v kroji! Kroje jsou v této oblasti různorodé: bohatě zdobené, nebo jednoduché a prosté. Všechny jsou však nádherné, s láskou opečovávané a s hrdostí nošené. A tak i kroj v „naší podobě“ je určitě jiný. Žáci ho navrhli jako jednoduchý, zhotovený ze směsového materiálu v modré a bílé barvě. Chceme, aby tyto barvy připomínaly srdečnost a pohostinnost zdejších lidí a dozrávající vinné hrozny. Přes nabíranou sukni je zavázána zástěrka, na které je použit skleněný hrozen. Krajka výstřihu i dolního okraje sukně je nahrazena netradičním materiálem, ručně vysekávanou usní. Nezbytnou součástí našeho kroje je typická krojová obuv, tzv. dámské šněrovací boty, také vyrobené z usně. Celkový dojem dotváří vinařský soudek s koštýřem a skleničkami. Na tomto modelu se podíleli žáci všech zúčastněných středních škol.